257 314 354
Brožíkova 2
150 00 Praha 5
mapa zde

SVĚŘTE SVÉ NOHY
SKUTEČNÝM PROFESIONÁLŮM

Prevence a léčba deformit,
ortopedická dětská obuv

Péči o pohybové ústrojí je vhodné věnovat pozornost již v dětském věku – všimat si jak dítě stojí nebo jak chodí. Ne vždy se věnuje péče správnému dětskému obouvání, proto je důležité poradenství s odborníkem ortopedem nebo alespoň s podologem.

Chůze za lepším zdravím

Následky nošení nevhodné dětské obuvi, i způsob civilizačního stylu života, způsobí bolesti a problémy nejen nohou, ale i celého pohybového ústrojí. Obtíže se projevují zvýšenou svalovou únavou, pocity napětí nohou, bolestí chodidel, lýtek, páteře i hlavy.

Prevence a léčba se provádí nošením zdravotně nezávadné obuvi, snížením tělesné váhy cvičením na př. využitím programu nordic wolking (www.czech-nordicwalking.com) a zdravotních ortopedických vložek a dále odpovídající rehabilitací. Pro zdravé obouvání dětí je nutné volit správnou dětskou obuv, to znamená koupit boty o 10 až 15 mm větší o tzv. nadměrek, aby noha měla odval. Děti mají v růstové fázi měkké, pružné kosti, proto nejsou tak citlivé na nedostatečný prostor v obuvi.

Dětská ortopedická obuv

Již od malička je potřeba dávat pozor na dobře sedící a pevnou obuv. U 75% dětí se projevuje anomální noha, která vzniká také při nošení špatně sedící obuvi. Společnost ORTOPEDICA s.r.o. je specializovaná na výrobu sendvičových individuálních ortopedických vložek (dále jen ORT), které odpovídají zjištěné deformaci chodidla. Metodou podografie se zjistí druh i stupeň deformity.

ORT vložky zhotovené na míru podle podogramu, musí být přizpůsobeny obuvi i noze. Někdy je nutná ještě korekce obuvi. Doporučuje se nosit vložky i v domácí obuvi. Vložky nepomáhají, pokud je člověk nosí jenom příležitostně a jen v jednom páru obuvi a v ostatních ne. Stálé změny jsou pro nohy nepříjemné a vyvolávají nové bolesti.

V lékařské praxi je také vidět mnoho nevhodných ORT vložek.

Aby vložka měla ozdravný vliv, musí být sestavena podle přesného návrhu lékaře. Vliv léčebných ůčinků rehabilitace a nošení vložek je nutno sledovat kontrolním otiskem (po půl roce – až po roce). Na základě výsledku kontrolního otisku navrhne lékař pokračování léčby nebo další ozdravné opatření.

Jak pečovat o nohu

 • ve 3. – 4. letech vyšetřit ortopédem pohybové ústrojí
 • možnost využití screeninkových služeb
  • pro školní mládež
  • pro podniky jejichž zaměstnanci nadměrně zatěžují dolní končetiny (policie, obchod, herci, číšníci, apod.)
  • sportovce
 • pravidelná péče
  • pohodlná obuv
  • pedikérská péče
  • zdravý životní styl

www.czech-nordicwalking.com